Diş Eti KanamasıDiş eti kanaması diş kayıplarına kadar gidebilen, iltihaplı diş etlerinin yaşadığı sorunlardır. Bu kanamalar dişlerde ve diş etlerindeki sorunların habercisidir. Bunun dışında sistematik hastalıkların öncüsü de olabilir.

Ağız içerisinde tükürüğün yok edemediği bakteri plağının diş taşlarına sebep olması nedeniyle meydana gelen kanamalar, diş kayıplarına kadar gidebilecek önemli bir rahatsızlıktır. Bakterilerin dişlere yapışarak, diş yüzeyine hava aldırmaması ve zamanla kireçlenmeye sebep olması, iltihapları ve diş taşı oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu sebeplerle ortaya çıkan diş eti iltihapları mutlaka tedavi edilmelidir.

Diş eti kanamasının nedenleri nelerdir?

 • Gingivitis: Diş eti hastalıklarının en hafif görülen şeklidir. Bu aşamada hastaların rahatsızlığı düşük seviyededir. Ağız ve diş temizliğine önem verilmediği durumlarda yaşanan bir sorundur. Dişlerde biriken yiyecek artıkları bakteri oluşumunu hızlandırarak gingivitis oluşumuna zemin hazırlar. Ağız sağlığına dikkat edildiğinde sorunlar kendiliğinden düzelecektir.   
 • Periodontitis: Gingivitis tedavi edilmediğinde dişlerde ilerleyerek kemikleri etkilemeye başlar. Diş plağı da diş etlerinin arkasında gelişme gösterir. Bakteriler diş etleriyle birlikte dokuları etkilemeye başlar. Bu aşamada iltihaplanma periodontitis adını almaktadır. Rahatsızlığın agresif ve kronik türleri bulunmaktadır. Tedavi edilmediğinde diş kayıplarına yol açmaktadır.
 • Genetik yatkınlık: Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin %30 u ailesinde bu sorunların yaşandığı kişilerden oluşmaktadır. Bu durumda olanların dişeti uzmanlarından destek almaları gerekir.
 • Sigara kullanımı: Birçok rahatsızlığın altında yatan neden olan sigara, diş etlerini yumuşatarak, dişeti hastalıklarının gelişmesine zemin hazırlar. Doku hasarına sebep olduğundan, tedavide yaraların iyileşmesi gecikir.
 • Stres: Vücudu enfeksiyonlara karşı korumasız bırakan stres, diş eti hastalıklarının oluşmasına da sebep olur.
  Diş Eti Kanaması

  Diş gıcırdatma ve sıkmaya neden olduğundan dişler ve dişeti arasındaki kuvvetin azalmasına sebep olur. Diş etlerindeki çekilmenin başlıca sebebi  dişleri sıkmaktır.
 • Kötü beslenme ve obezite: Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için, besinlere dikkat edilmediğinde hastalıklara karşı  savunmasız kalınacaktır. Enfeksiyonların oluşmasını hızlandıran beslenme alışkanlıkları ve aşırı kilolar kontrol altına alınmalıdır. 
 • Vitamin eksiklikleri: K, C, B12 vitaminleri, folik asit ve niyasin eksiklikleri diş etindeki kanamaların dışında burun kanaması, ishal, halsizlik gibi şikayetlere de sebep olur. 
 • Sert yapılan diş fırçalama: Dişleri sert hareketlerle fırçalamak, dokuları zedeleyeceğinden kanamalara sebep olmaktadır.
 • Gebelik dönemindeki hormonlar: Bu dönemde kan akışının hızlı olduğu dişlerde şişme ve kanama sorunları gelişebilir. Bakteri oluşumunu hızlandıracağından diş eti kanamalarına sebep olan hormonlar, gebeliğin ikinci döneminde daha etkili olurlar. 
 • Yanlış ve kalitesiz yapılan diş protezleri: Diş etlerine baskı yapan dolgu, protez gibi yapılar kanamaların nedenleri arasındadır.
 • Lösemi, ıskorbüt, diabet rahatsızlıkları: Bu rahatsızlıklar kanama eğilimini arttıracağından enfeksiyonlara sebep olabilir. Hastaların diş eti uzmanlarına rutin kontrollerini ihmal etmemeleri gerekir. 
 • İlaç kullanımı: Kan inceltici, anti-depresan, kalp ilaçları ve doğum  kontrol ilaçlarını kullananlar ağız sağlığına önem vermelidir.

 Diş eti kanaması nasıl önlenir?

Kişilerin 6 ayda bir diş hekimine giderek, bakteri plaklarını temizletmesi ve evde ağız bakımına önem vermesi gerekir. Her öğünün ardından yumuşak diş fırçası yardımıyla dişleri fırçalanması, gerekiyorsa diş ipi kullanılması önerilir. Doktorunuz önerdiyse hidrojen peroksit ya da tuzlu su ile gargara yapmak, fırçalama sonrasında ağzı durulamak ihmal edilmemelidir. Alkol içerikli gargaraların kullanımından kaçınmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 30.11.2013 06:46:08

Diş Eti Kanaması Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

1 Yorum Yapılmış "Diş Eti Kanaması"

Admin

Cevap Sayısı: 2
Diş Eti Kanaması hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Diş Eti Kanaması konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Diş Hekimi

Diş hekimi, ağız, diş, dudak gibi ağız boşluğu ve ağız çevresini oluşturan kısımlarda doğabilecek herhangi bir sağlık sorununu önlemek ve ya gidermek amacıyla görev yapan uzman kişilere verilen ünvandır. Bu ünvana sahip olabilmek ...

Diş Bakımı

Diş bakımı, diş bakımında en önemli adım, diş üzerinde biriken yiyecek parçacıklarının dişlerden arındırılmasıdır. Bunu başarabilmek içinse en önemli adım düzenli diş fırçalamaktır. Dişlerin sağlığını koruyabilmek için düzenli ola...

Diş Fırçası

Diş fırçası, sağlıklı bir ağız ve dişler üzerinde oluşan plak tabakasını kaldırmak amacıyla kullanılan mekanik bir ağız bakım aracıdır. Günümüzde bir çok farklı marka ve model adı altında üretilen diş fırçaları ilk kez M.Ö. 3000'l...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte diş tedavisi, Gebelik dönemi meşakkatli ve bir o kadar zorlu bir süreçtir. Bu dönemde anne adayı birçok olumsuzluk ile karşı karşıya kalarak bazı sıkıntılara maruz kalabilir. Diş ve diş etlerinde yaşanan sorunlar yine ...

Diş Sağlığı

Diş sağlığı kişilerin özen göstermesi gereken konular içerisinde yer alır. İnsanlar bu konuya yeterince önem vermeyerek, sağlıklarını riske atmaktadır. Sindirimin başladığı ağızda yaşanan olumsuzluklarda ilk etkilenen dişler olmak...

Diş Protezi

Diş protezi, dişlerde eksik olanların yerine kullanılan yapılardır. Bunlar diş hekimliği alanında en son tercih edilen yöntemdir. İlk amaç koruyucu diş hekimliğine uygun tedavi uygulanmasıdır. Dişin çürükten korunması, çürümüş diş...

Diş Çıkarma Belirtileri

Diş Çıkarma Belirtileri, Bebeğinizde ateş, öksürük, ishal, huysuzluk ve yanaklarında kızarıklık varsa dikkat bebeğiniz diş çıkarıyor demektir. Genellikle sağlıklı bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6 veya 7 aylıkken başlar bu s...

Diş Hastalıkları

Diş hastalıkları, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen, bir çok türü bulunan ağız hastalıklarının geneline verilen isimdir.Diş hastalıkları türleri:Diş çürüğü: Karbonhidrat içeren yiyecekler dişlerin arasında kaldığında,...

Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma, psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Sinir ve stres gibi psikolojik etkilerden dolayı görülmesi bu rahatsızlığın önem derecesini azaltmaz aksine çok daha önem verilmesi gerektiğini göster...

Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş bakımında sadece dişinizi fırçalamanız ve gargara yapmanız, dişlerinizin tam anlamıyla temizlenmesini sağlayamaz. Diş bakımından verimli sonuçlar alınması için diş ipi kullanımı şarttır. Çünkü diş fırçaları dişlerin görünen kı...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Diş Ağrısı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Nisan - 2018